dzień domknięcia klamki

Przychodzą takie dni, nazywam je „dniem domknięcia po cichu klamki”.  Wtedy gruchot plątanych sznurówek na wzór formacji jesiennych żurawi łapie sens swojego istnienia –  stawiania bezpowrotnego śladu.  Lęk jest na tyle gruby,  że nie jest wstanie prześliznąć się przez dziurkę od klucza, przytrzaśnięty do futryny ostatnim zerknięciem zostaje sprzedany samotności czterech ścian. Są takie dni w moim i Twoim życiu gdy chcesz wyjść i nie wrócić….

Przekroczyć jeszcze tą granicę Syrii własnych konfliktów i emocji , bodźców, myśli tak zagrożonych domową wojną. Wyjść przez otwarte na oścież  morze własnych marzeń wprost  do ziemi obiecanej. kto cię więzi ? czy nie ty sam?

nie wiesz jednak tego czy  piękna wielka Europa czeka na Ciebie , czy nie jest to tylko świat nowych bodźców. Bo zobacz ziemia jest tak do bólu  okrągła,  że Twój własnych horyzont postrzegania świata możesz przekraczać w nieskończoność lecz czy wtedy inne będą Twoje emocje? Zawsze czujemy to samo : szczęście, miłość, żal, smutek, ból, tęsknotę nie zależnie od miejsca. świat wszędzie jest taki sam i jeśli na początku czujesz euforię stojąc  nad brzegiem wielkiego kanionu Kolorado to w tym samym miejscu poczujesz znudzenie i zmęczenie. Może więc my ludzie eksplorujemy świat poszukując tylko złóż emocji, musimy ciągle coś czuć by żyć , kopiemy, przerabiamy, zasilamy coś co ostatecznie nazwać chcemy szczęściem. Jeśli dziś dałbym Ci jedną emocje której nigdy nie znałeś byłbyś najszczęśliwszym człowiekiem na świecie.  

Czym jest więc Twój horyzont kiedy domykasz klamkę ? kolejnym domem na chwilę  ? kolejnym łykiem bodźców z bąbelkami emocji? przejdziesz ziemię do o koła i co dalej?

patrz na siebie nie wprost z wełnianego swetra ale tak jak sweter patrzy odwrócony na lewą stronę. nie jesteś gwiazdą na niebie, nie jesteś rysunkiem Twoje córki na którym jest dom i szczęśliwa rodzina, nie jesteś punktem na białej kartce , nie szukaj dla siebie odpowiedniego tła na którym ty będziesz miała sens.

Bo życie nie jest tłem dla Ciebie, ale to Ty jesteś tłem dla życia. Jesteś pięknym nieskończonym niebem na którym inni mogą zobaczyć gwiazdy. 

Comments

  1. Joanna

    „Jeśli dziś dałbym Ci jedną emocje której nigdy nie znałeś byłbyś najszczęśliwszym człowiekiem na świecie.”- to zdanie daje do myślenia. Ludzie ciągną do czegoś, czego nie znają, szukają emocji, wrażeń, nowości. To sprawia, że czują się szczęśliwi, ale jeśli ten nowy bodziec byłby obecny w ich życiu na co dzień, przestaliby go zauważać. I już nie byłoby to dla nich szczęściem. Nigdy nie patrzyłam na to w ten sposób, ale coś w tym jest. Pozdrawiam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *